Skip to Main Content

Source: Official Guide for GMAT Review 2016 Problem Solving; #71

1

On a certain day, orangeade was made

On a certain day, orangeade was made by mixing a certain amount of orange juice with an equal amount of water. On the next day, orangeade was made by mixing the same amount of orange juice with twice the amount of water. On both days, all the orangeade that was made was sold. If the revenue from selling the orangeade was the same for both days and if the orangeade was sold at $0.60 per glass on the first day, what was the price per glass on the second day?

2 Explanations

1

Yayu Xu

I guess it's culture difference that makes this question hard for me to understand. I can't quite get the "gallon "and "cup"things...
So the important thing we need to know from the question is" the same amount of orange juice was used "?

Mar 2, 2017 • Comment

Adam

Hi Yayu,

Good question. Mike is using "gallons" as a general placeholder for volume, not as a precise unit of measure here. You can replace "gallons" and "cups" with whatever you're familiar with and the explanation will still be valid. What's important to see here is that the total revenue from selling OJ is the same both days, but there is a higher total volume of OJ sold the second day.

Mar 2, 2017 • Reply

1

Gravatar Mike McGarry, Magoosh Tutor

Aug 13, 2015 • Comment

Add Your Explanation

You must have a Magoosh account in order to leave an explanation.

Learn More About Magoosh

Official GMAT Material

Official Guide for GMAT Review 2016

Official Guide for the GMAT 13th Ed.

Official Guide for the GMAT 2015 14th Ed.

Nova's GRE Prep

Official Guide for the GMAT 12th Ed.

Revised GRE PDF 2nd Ed.


Section 5.3 Problem Solving

Improve Your Score

Magoosh GMAT is an affordable online course for studying the GMAT.

Learn More About Magoosh

Share Post

Email

Facebook