Choose the correct statement.

Josh purchased several widgets for a total cost of $480. Every widget had the same price.  What was the cost of 1 widget?

(1) If the price of each widget had been $2.00 less, the total cost would have been $160 less.

(2) If the price of each widget had been $1.50 more, the total cost would have been 25 percent more.